•  Su Isıtma Sistemleri

klasik güneş enerji sistemlerin yerini alacak bir sistemdir. Firmamız tarafından geliştirilmiş olup bütün testleri yapılmış olup patenti alınmıştır.

1: Pv panel

2:Kablo

3:sıcak su tankı

4:Sıcak su tesisatı

 

FOTOVOLTAİK SOLAR PANEL İLE SU ISITMA SİSTEMİ

 

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Sistemi ((GESIS) olarak anılacaktır)

 

Yeni Teknolojik Alan:

 

Bu sistem,  konutlarda, otellerde, sanayide vb. yerlerde kullanılabilen fotovoltaik solar panel ile su ısıtma sistemi ile ilgilidir.

 

Tekniğin Bilinen Durumu:

 

Günümüzde, her türlü alanda sıcak suya ihtiyaç duyulmaktadır. Normal sıcaklıktaki su ısıtılmak üzere depolanmış halde iken depoya farklı şekillerde ısı uygulanmaktadır. Depoya uygulanan ısı sonucunda sıcak su elde edilmektedir.

 

Depo içerisindeki suyun ısıtılması için depoya uygulanan ısı, elektrik, katı/sıvı/gaz türünden yakıtlardan sağlanan ısı enerjiler olarak tanımlanabilir.  Elektrik enerjisi katı/sıvı/gaz türünden yakıtlardan sağlanan enerjilerin maliyetleri oldukça fazladır. Dolayısıyla güneş enerjisinden düşük maliyette sıcak su üretim uygulamaları üzerinde çalışmalar ortaya çıkmıştır. Bu tip uygulamalar günümüzde güneş enerjisi sistemleri olarak adlandırılmaktadır.

 

Güneş enerjisi su ısıtma sistemleri, konutların, otellerin vb. yerlerin çatılarına su tesisatı çekilerek,  güneş enerji kolektörü (sayısı sistemin büyüklüğüne göre değişmekte) sıcak su tankı, soğuk su tankı, ve montaj sehpasından oluşmaktadır. Otellerde sistemin büyük olmasından dolayı kolektörlerdeki sıcak suyu elektrikli sirkülasyon pompası ile kazan dairesindeki ısı tankına aktarmaktadır. Elektrikli sirkülasyon pompasının ve   Şamandıra arızalanması sistemin kireçten etkilenerek ısıtma işleminin azalması, çatılarda gereğinden fazla yük (Özellikle Sıcak ve soğuk su tankı çatıda olanlar için1000-5000 litre) taşıması bina yapısına zarar vermektedir. Yaklaşık 2 ile 5 yıl arasında bakım onarım yapılmaktadır. Bu onarım durumunda kiremit gibi çatılarda, çatı izolasyonuna zarar verilebilmektedir, sistemdeki su kendi ağırlığı ile basınç yaptığı için üst katlarda sıcak su basınç sorunu da yaşanmaktadır.

 Sonuç olarak yukarıda bahsedilen dezavantajların üstesinden gelebilen güneş enerjisi elektrik üretme  ile suyun ısıtılmasını sağlayan, su ısıtmadan artan güneş enerjisi elektrik enerjisini diğer elektrikli cihazlarda kullanımını sağlayan, ev veya konut içerisindeki elektrik maliyetlerini düşüren, arıza oluşumu çok düşük, bakım gerektirmeyen kurulumu ve montajı basit yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır.

       GESIS ile , yukarıda bahsedilen dezavantajların üstesinden gelebilen fotovoltaik solar panel ile su ısıtma sistemi olup, özelliği; güneş enerjisi ile suyun ısıtılmasını sağlayan, artan güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesini sağ

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

güneş enerjisi ile elektrik üretimi

  • Marka: GESPA
  • Ürün Kodu: Yeni ürün
  • Stok Durumu: 1
  • $0

  • Vergiler Hariç: $0

Etiketler: Solar Enerji, Güneş Enerji, Güneşten elektrik üretme